دکتر هما پرند » خبرنامه » اقدامات درمانی » کولپوسکوپی چیست؟ نحوه انجام و جواب آزمایش
۷ دقیقه
کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست؟ نحوه انجام و جواب آزمایش

آنچه می خوانید...

کولپوسکوپی روشی برای بررسی دهانه رحم، دیواره واژن و فرج شما از نظر وجود علائم بافت سرطانی یا پیش سرطانی است. اگر تست پاپ غیرطبیعی یا تست HPV مثبت داده اید، ممکن است پزشک شما کولپوسکوپی را برای نزدیک شدن به تشخیص توصیه کند.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی است که به پزشک اجازه می دهد تا دهانه رحم (قسمت پایینی رحم) و دیواره واژن شما را از نظر وجود بافت غیر طبیعی بررسی کند. در طول این عمل، یک میکروسکوپ نوری ویژه به نام کولپوسکوپ، بافتی را که دهانه رحم و واژن شما را پوشانده است، بزرگ‌نمایی می‌کند. اگر پزشک شما هر گونه ناهنجاری را مشاهده کند، می تواند نمونه های بافتی (بیوپسی) را که می تواند در آزمایشگاه برای سلول های سرطانی یا پیش سرطانی آزمایش شود، تهیه کند.

آزمایش کولپوسکوپی به چه منظور انجام می شود؟

کولپوسکوپی عمدتاً سلول‌های سرطانی یا سلول‌هایی را که در صورت عدم درمان ممکن است تبدیل به سرطان شوند (که دیسپلازی دهانه رحم نیز نامیده می‌شود) بررسی می‌کند. پزشک شما به دنبال این سلول ها در دهانه رحم، واژن و اندام تناسلی خارجی (فرج) شما خواهد بود. کولپوسکوپی همچنین می تواند زگیل تناسلی و توده های غیر سرطانی به نام پولیپ را آزمایش کند.

گاهی اوقات، پزشک شما ممکن است کولپوسکوپی را برای ارزیابی علائم دیگر مانند خونریزی غیر طبیعی واژن یا خارش فرج توصیه کند.

چرا یک زن به کولپوسکوپی نیاز دارد؟

تمامی زنان، ممکن است برای بررسی نتایج آزمایش که ممکن است نشان دهنده ناهنجاری ها باشد، به کولپوسکوپی نیاز داشته باشند. پزشک شما ممکن است کولپوسکوپی را توصیه کند اگر شما:

نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر داشته باشید.

در طول معاینه لگن نتایج غیر طبیعی داشته باشید.

تست ویروس پاپیلومای انسانی HPV شما مثبت بود.

چرا یک زن به کولپوسکوپی نیاز دارد؟

اگر نیاز به کولپوسکوپی داشته باشم باید نگران باشم؟

شما نباید نگران باشید این احتمال وجود دارد که سرطان نداشته باشید و اگر سلول های پیش سرطانی دارید، تا زمانی که منتظر قرار ملاقات خود هستید، به احتمال زیاد سرطانی نمی شوند. کولپوسکوپی می‌تواند به پزشک شما اجازه دهد تا سلول‌های پیش سرطانی را زود شناسایی و درمان کند تا دیگر نگران تشخیص سرطان نباشید.

چه کسی کولپوسکوپی را انجام می دهد؟

متخصص زنان می تواند کولپوسکوپی را انجام دهد. گاهی اوقات، متخصصان آموزش دیده به نام کولپوسکوپیست این عمل را انجام می دهند. تحقیقات نشان می دهد که انجام این روش توسط یک متخصص پزشکی با تجربه، احتمال ابتلای زودهنگام سلول های پیش سرطانی را افزایش می دهد، این سرطان ها ممکن است سرطان دهانه رحم، سرطان رحم، سرطان تخمدان و … باشد.

آیا کولپوسکوپی جراحی محسوب می شود؟

کولپوسکوپی جراحی نیست، اما بیوپسی به عنوان یک روش جراحی جزئی در نظر گرفته می شود. بیوپسی گاهی اوقات به عنوان بخشی از کولپوسکوپی اتفاق می افتد. اگر پزشک شما هر گونه ناهنجاری را در طول کولپوسکوپی شما پیدا کند، می تواند نمونه ای از بافت مشکوک را بردارد. این یک روش بدون درد است که کمتر از 30 دقیقه طول می کشد و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

چگونه برای کولپوسکوپی آماده شوم؟

وضعیت بارداری خود را با پزشک خود در میان بگذارید. شما می توانید کولپوسکوپی را در دوران بارداری انجام دهید، اما اگر پزشک شما در طول عمل بیوپسی را انجام دهد، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای خونریزی باشید. این نگرانی ها را با پزشک خود در میان بگذارید.

کولپوسکوپی خود را برای زمانی که قاعدگی ندارید برنامه ریزی کنید. شما می توانید این روش را در طول دوره قاعدگی خود انجام دهید. با این حال، اگر خونریزی نداشته باشید، پزشک شما برای مشاهده دهانه رحم شما راحت تر خواهد بود.

48 ساعت قبل از کولپوسکوپی از هرگونه دخول واژینال خودداری کنید. از آمیزش و دخول خودداری کنید. از تامپون یا داروهای واژینال مانند کرم یا شیاف استفاده نکنید. همه این موارد می تواند نتایج کولپوسکوپی شما را تغییر دهد.

در روز عمل یک مسکن مصرف کنید. داروهای حاوی استامینوفن (Tylenol©) یا ایبوپروفن (Advil©، Motrin©) می توانند شما را در طول عمل راحت تر کنند.

در طول کولپوسکوپی چه انتظاراتی باید داشت؟

کولپوسکوپی می تواند در مطب یا کلینیک پزشکی انجام شود. این روش معمولا بین 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. شما باید بتوانید در همان روز عمل خود به خانه بروید.

نحوه انجام کولپوسکوپی چگونه است؟

کولپوسکوپی معمولاً ناراحت کننده تر از انجام تست پاپ نیست. به هیچ داروی بیهوشی یا مسکنی نیاز نخواهید داشت. چیزی که باید انتظار داشت:

روی میز معاینه دراز می کشید و پاهایتان رکاب است.

پزشک شما ابزاری به نام اسپکولوم را وارد می کند که واژن شما را گشاد می کند تا دهانه رحم شما قابل مشاهده باشد.

پزشک شما از طریق کولپوسکوپ نگاه می کند تا واژن و دهانه رحم شما را بررسی کند. کولپوسکوپ دارای یک لنز نوری داخلی و شبیه دوچشمی است که به پزشک شما برای مشاهده دهانه رحم شما در حالی که در پای شما نشسته است آسان می کند. کولپوسکوپ در تمام مدت خارج از واژن شما باقی خواهد ماند.

نحوه  انجام کولپوسکوپی چگونه است؟

پزشک شما از یک سواب پنبه ای برای اعمال محلول اسید استیک (محلول سرکه) روی دهانه رحم شما استفاده می کند. ممکن است متوجه احساس سوزش خفیف شوید. این راه حل به برجسته کردن مناطق مشکوک کمک می کند.

اگر کولپوسکوپی شما یک یا چند ناحیه از بافت غیر طبیعی را نشان دهد، پزشک شما می‌تواند بیوپسی را برای برداشتن بافت برای آزمایش انجام دهد.

انجام بیوپسی چگونه است؟

برخلاف تست پاپ، که در آن بافت کل دهانه رحم شما خراشیده می‌شود، کولپوسکوپی به پزشک شما اجازه می‌دهد تا با خراش دادن سلول‌ها از نواحی انتخابی، نمونه‌های بافتی را بگیرد. تکه‌های کوچک بافت برداشته می‌شوند و به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند تا ببینند آیا سلول‌های سرطانی یا پیش سرطانی وجود دارند یا خیر. هنگامی که پزشک شما بافت غیرطبیعی را برمی دارد، ممکن است فشار خفیفی در حد نیشگون گرفتن احساس کنید.

بعد از کولپوسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

شما باید بتوانید بلافاصله پس از قرار ملاقات، فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. اگر بیوپسی انجام ندادید، ممکن است در دو روز آینده متوجه لکه بینی شوید.

اگر بیوپسی انجام دادید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

خونریزی خفیف واژینال که چند روز طول می کشد.

درد خفیف در واژن که چند روز طول می کشد.

ترشحات واژن که ممکن است سیاه یا قهوه ای (از محلول استیک) به نظر برسد.

شما می توانید از پدها برای کنترل هر گونه ترشح یا خونریزی واژن استفاده کنید. در ضمن از وارد کردن چیزی به واژن خودداری کنید. با اجتناب از رابطه جنسی نفوذی، تامپون یا دوش، به دهانه رحم خود فرصت دهید تا بهبود یابد. از پزشک خود بپرسید که چه مدت باید از این فعالیت ها اجتناب کنید تا از زمان بهبودی کافی اطمینان حاصل کنید.

نتایج کولپوسکوپی به چه معناست؟

نتایج کولپوسکوپی و بیوپسی شما مشخص خواهد کرد که آیا شما به درمان نیاز دارید یا خیر. حدود 40٪ از افراد نتایجی دریافت می کنند که هیچ نشانه ای از سلول های غیر طبیعی را گزارش نمی کنند. حدود 60 درصد برای رفع یک ناهنجاری نیاز به درمان دارند. نمونه هایی از ناهنجاری ها شامل توده های روی دهانه رحم، واژن یا فرج است.

اگر کولپوسکوپی غیر طبیعی باشد چه اتفاقی می افتد؟

فرض کنید نتایج بیوپسی کولپوسکوپی موارد اولیه ناهنجاری مانند دیسپلازی خفیف دهانه رحم را نشان می دهد. در این صورت، پزشک شما از شما می خواهد که به صورت دوره ای تست پاپ اسمیر را تکرار کنید. دیسپلازی خفیف ممکن است خود به خود از بین برود (بافت بدون درمان به حالت عادی باز می گردد). درمان های سلول های پیش سرطانی پیشرفته تر عبارتند از:

روش برش الکتریکی حلقه (LEEP) یک حلقه سیمی که با برق کار می کند، سلول های غیرعادی را از بین می برد.

بیوپسی مخروطی. یک نمونه مخروطی شکل از بافت که شامل سلول‌های غیرطبیعی است از دهانه رحم خارج می‌شود.

سرما درمانی. مواد شیمیایی سرد، مانند نیتروژن مایع، هر سلول غیر طبیعی را از بین می برند.

جراحی لیزر. یک پرتو لیزر گرم شده هر سلول غیر طبیعی را از بین می برد.

در موارد جدی تر، ممکن است برای برداشتن کل رحم به جراحی نیاز داشته باشید. از پزشک خود در مورد هرگونه آزمایش بعدی که پس از جراحی لازم است، بپرسید.

چه زمانی باید از نتایج آزمایش مطلع شوم؟

نتایج بیوپسی معمولاً در عرض دو تا 10 روز می رسد. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید انتظار نتایج را داشته باشید و یافته های کلیدی چگونه با شما در میان گذاشته می شود.

دکتر هما پرند

متخصص زنان، زایمان، نازایی
جراح زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *