دکتر هما پرند » خبرنامه » بیماری های زنان » واژینوز باکتریال چیست؟
۷ دقیقه
واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال چیست؟

آنچه می خوانید...

واژینوز باکتریایی (BV) یک عفونت شایع واژن است که زمانی اتفاق می‌افتد که برخی از باکتری‌های طبیعی که در واژن زندگی می‌کنند بیش از حد رشد کنند و باعث عدم تعادل باکتریایی شوند. علائم شامل ترشحات واژن مایل به سفید یا خاکستری است که بوی «ماهی» می دهد. در برخی از زنان، BV بدون درمان از بین می رود، در برخی دیگر، آنتی بیوتیک ها با موفقیت این عفونت را درمان می کنند.

واژینوز باکتریایی (BV) چیست؟

واژینوز باکتریایی (BV) یک عفونت واژن بانوان است که توسط باکتری ایجاد می شود. این شایع ترین علت ترشحات غیرطبیعی واژن است که در زنان در سنین باروری (زنانی که هنوز یائسه نشده اند) رخ می دهد.

واژینوز باکتریایی ممکن است باعث ایجاد بوی «ماهی» شود و در برخی از زنان باعث تحریک واژن شود. برخی دیگر ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند.

واژینوز باکتریایی با پیامدهای ضعیف زنان و زایمان مانند زایمان زودرس، عفونت پس از جراحی مانند هیسترکتومی همراه است و ممکن است زن را مستعد ابتلا به عفونت های مقاربتی، به ویژه HIV کند.

واژینوز باکتریایی (BV) چقدر شایع است؟

واژینوز باکتریایی (BV) شایع ترین مشکل واژن برای زنان 15 تا 44 ساله است. در واقع، از هر سه زن آمریکایی یک نفر به BV مبتلا می شود. این میزان در زنان سیاه پوست بیشتر است.

چه کسانی ممکن است به واژینوز باکتریایی (BV) مبتلا شوند؟

هر زن یا دختری ممکن است به واژینوز باکتریایی (BV) مبتلا شود، حتی اگر رابطه جنسی نداشته باشد، اما این نادر است. معمولاً در افرادی که از نظر جنسی فعال هستند رخ می دهد. اگر:

حامله هستید.

از کاندوم یا نخ دندان استفاده نکنید.

یک دستگاه داخل رحمی (IUD) داشته باشید.

چندین شریک جنسی داشته باشید.

یک شریک جنسی جدید داشته باشید.

شریک جنسی زن داشته باشید.

از دوش ها استفاده کنید.

چه چیزی باعث واژینوز باکتریایی (BV) می شود؟

واژن شما محل نگهداری چندین نوع باکتری (به نام میکروبیوم) است، درست مانند دستگاه گوارش شما. واژینوز باکتریایی (BV) زمانی اتفاق می‌افتد که برخی از باکتری‌های واژن سریع‌تر از بقیه رشد کنند. وجود بیش از حد یک نوع باکتری منجر به عدم تعادل می شود.

آیا واژینوز باکتریایی (BV) مسری است؟

واژینوز باکتریایی (BV) از فردی به فرد دیگر سرایت نمی کند، اما داشتن فعالیت جنسی می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

آیا واژینوز باکتریایی (BV) یک بیماری مقاربتی است؟

واژینوز باکتریایی از طریق رابطه جنسی منتقل نمی شود، اما با فعالیت جنسی مرتبط است. محققان فکر می کنند که رابطه جنسی ممکن است محیط باکتریایی در واژن شما را تغییر دهد و همین باعث می شود که رشد بیش از حد باکتری ها بیشتر شود.

علائم واژینوز باکتریایی (BV) چیست؟

تقریبا تا 84 درصد از افراد مبتلا به واژینوز باکتریال (BV) علائمی ندارند. اگر علائم زیر را دارید، ممکن است مبتلا باشید:

ترشحات واژن مایل به سفید، خاکستری یا سبز رنگ (مایع).

ترشحاتی که بوی «ماهی» می دهد.

بوی «ماهی» که پس از رابطه جنسی یا در طول سیکل قاعدگی شدیدتر است.

به ندرت، خارش یا درد واژن.

علائم BV مشابه سایر عفونت ها است. مهم است که به پزشک زنان خود مراجعه کنید تا تعیین کند که آیا عفونتی که دارید BV یا عفونت واژنی دیگری است.

تفاوت بین واژینوز باکتریایی (BV) و عفونت قارچی چیست؟

هر دو واژینوز باکتریایی (BV) و عفونت های مخمری عفونت های واژن هستند که ترشحات را افزایش می دهند. در اینجا نحوه تشخیص این تفاوت را آورده ایم:

ترشح: علامت مشخصه BV ترشحات با بوی «ماهی» است. ترشحات ناشی از عفونت های مخمری معمولا بوی قوی ای ندارند اما ممکن است شبیه پنیر کوتاژ باشند.

تحریک واژن: به طور معمول، BV باعث تحریک یا خارش واژن نمی شود. این عمل را عفونت های مخمری انجام می دهند.

درمان بدون نسخه: می توانید عفونت های قارچی را با داروهای بدون نسخه درمان کنید. برای دریافت آنتی بیوتیک برای BV باید به پزشک زنان خود مراجعه کنید.

واژینوز باکتریایی چگونه تشخیص داده می شود؟

در طول معاینه، پزشک شما نمونه ای از مایع را از واژن شما برمی دارد. این مایع را زیر میکروسکوپ می بینند، آن را در مطب آزمایش می کنند یا برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستند تا مشخص شود که این عفونت در چه دسته و چه نوع عفونتی قرار دارد.

آیا واژینوز باکتریایی (BV) به خودی خود برطرف می شود؟

در یک سوم موارد، واژینوز باکتریایی (BV) خود به خود و بدون هیچ دارویی برطرف می شود. با این حال، اگر علائمی دارید، باید به دنبال مراقبت های پزشکی بروید. ابتلا به BV شما را مستعد ابتلا به عفونت های مقاربتی می کند و می تواند بر بارداری نیز تأثیر بگذارد.

درمان واژینوز باکتریال (BV) چیست؟

پزشک آنتی‌بیوتیک‌هایی، مانند مترونیدازول یا کلیندامایسین را تجویز می‌کند. این داروها به صورت ژل یا کرمی هستند که در واژن خود قرار می دهید. آنها همچنین به صورت قرص هایی هستند که می توانید به صورت خوراکی مصرف کنید.

آیا درمان خانگی برای واژینوز باکتریال (BV) وجود دارد؟

هیچ محصول بدون نسخه ای برای درمان واژینوز باکتریایی (BV) وجود ندارد. از استفاده از دوش‌ها یا محصولاتی که برای عفونت‌های قارچی استفاده می‌شوند، که می‌توانند BV را بدتر کنند، خودداری کنید. برای درمان به پزشک خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: آتروفی واژن چیست؟

چگونه می توانم خطر ابتلا به واژینوز باکتریال (BV) را کاهش دهم؟

از آنجایی که واژینوز باکتریایی (BV) به طور کامل شناخته نشده است، هیچ راه اشتباهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. این مراحل ممکن است خطر آن را کاهش دهد:

از دوش زدن خودداری کنید. تعادل طبیعی باکتری ها را در واژن شما تغییر می دهد. در عوض، مراقبت های سالم واژن را انجام دهید.

از تماس واژن با هر چیزی که مقعد شما را لمس کرده است خودداری کنید. چیزهایی مانند دستمال توالت و اسباب بازی های جنسی می توانند باکتری های موجود در مدفوع شما را به واژن منتقل کنند. مطمئن شوید که اسباب بازی های جنسی پس از هر بار استفاده به درستی تمیز شده اند.

تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید. تحقیقات نشان می دهد که اگر چندین شریک جنسی داشته باشید، احتمال ابتلا به BV بیشتر است.

از کاندوم های لاتکس یا سدهای دندانی استفاده کنید. اگرچه مشخص نیست چرا، تحقیقات نشان می دهد که فعالیت جنسی با BV مرتبط است.

لباس زیر نخی یا پنبه ای بپوشید. باکتری ها در محیط های مرطوب رشد می کنند. پنبه به از بین بردن رطوبت کمک می کند.

واژینوز باکتریایی (BV) چقدر طول می کشد؟

در بیشتر مواقع، یک دور آنتی بیوتیک – که تا هفت روز مصرف شود – عفونت را از بین می برد. حدود 10 تا 15 درصد از افراد به دوره دیگری از درمان نیاز دارند.

آیا ممکن است چندین بار به واژینوز باکتریایی (BV) مبتلا شوید؟

بله تا 80 درصد از زنان ممکن است دوباره به واژینوز باکتریایی مبتلا شوند.

اگر باردار هستم باید برای واژینوز باکتریایی (BV) تحت درمان قرار بگیرم؟

اگر مبتلا به واژینوز باکتریال (BV) هستید، پزشک می تواند داروهایی را تجویز کند که برای استفاده در دوران بارداری بی خطر است. شما باید برای عفونت درمان شوید، چه علائمی داشته باشید یا نه،  BV می تواند باعث عوارض بدی برای بارداری شود، مانند زایمان زودرس یا تولد نوزادی با وزن کمتر از متوسط.

چه زمانی باید به همسرم بگویم؟

شرکای مرد نیازی به درمان واژینوز باکتریال (BV) ندارند. اگر یک شریک زن دارید، او نیز ممکن است BV داشته باشد. مهم است که به او اطلاع دهید تا بتواند تحت درمان قرار گیرد.

چه زمانی باید با دکتر زنان خود تماس بگیرم؟

اگر ترشحاتی که بویی متفاوت از حد معمول دارند.خارش، سوزش، تورم یا درد واژن دارید.

دکتر هما پرند

متخصص زنان، زایمان، نازایی
جراح زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *