دکتر هما پرند » خبرنامه » بیماری های زنان » عمل برداشتن تخمدان
۵ دقیقه
عمل برداستن تخمدان

عمل برداشتن تخمدان

آنچه می خوانید...

عمل برداشتن تخمدان به جراحی اشاره دار که طی آن یک یا هر دو تخمدان از بدن خارج می شود. تخمدان ها اندام هایی هستند که در دو طرف رحم در ناحیه لگن و و دستگاه تناسلی بانوان قرار دارد. وظیفه اصلی تخمدان ها تولید تخمک و هورمون های مربوط به سیکل قاعدگی است. اوفورکتومی یکی از مهمترین جراحی هایی است که به دلیل حذف اندام تناسلی علاوه بر عوارض فیزیکی و جسمانی، در روحیه فرد نیز تاثیر مهمی داشته و بسیاری از خانم ها بعد از این جراحی دچار افسردگی خواهند شد.

برداشتن تخمدان

علت برداشتن تخمدان

در طی جراحی برداشتن تخمدان یا اوفورکتومی، یک یا هر دو تخمدان از بدن زنان خارج می شود و معمولا این عمل به دلیل شرایط خاص و خطرناک مانند سرطان تخمدان و یا آندومتریوز بروز می کند. از آنجا که این جراحی تاثیر بسزایی در شرایط جسمانی و روحی فرد دارد، لازم است که پیش از این جراحی، جلسات مشاوره با پزشک برگزار شود تا از هر نظر به صورت کامل توجیه گردد. برداشتن تخمدان می تواند به صورت یک جراحی تنها انجام شود ولی معمولا این جراحی بخشی از یک جراحی کاملتر و همراه با برداشتن رحم انجام می شود. همچنین اگر فرد در معرض بیماری سرطان تخمدان قرار گرفته باشد، برداشتن تخمدان می تواند همراه با برداشتن لوله های فالوپ همراه باشد و دلیل این امر به منبع مشترک خونی بین تخمدان ها و لوله های فالوپ بر می گردد.

از دیگر عللی که منجر به انجام جراحی برداشتن تخمدان می شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چرخش و پیچ خوردن لوله های فالوپ و تخمدان
 • کیست تخمدان
 • تشکیل آبسه در لوله های فالوپ یا تخمدان (تشکیل توده های چرکی)
 • گاهش به دلیل جش های ژنتیکی و یا سوابق خانوادگی ممکن است این جراحی جهت پیشگیری و کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان انجام شود.

انواع اوفورکتومی

اوفورکتومی یک طرفه یا یونی لترال: زمانی که تنها یکی از تخمدان ها طی جراحی برداشته می شود، اصطلاحا اوفورکتومی یک طرفه نامیده می شود و در این شرایط همچنان شانس بارداری برای فرد وجود خواهد داشت.

اوفورکتومی دو طرفه یا بی لترال: در شرایطی که هر دو تخمدان جهت جلوگیری از مشکلات و یا شیوع سلول های سرطانی در تخمدان انجام شود، اوفورکتومی دو طرفه انجام شده است؛ بعد از انجام این جراحی دیگر فرد مورد نظر دیگر نمی توان به بارداری اقدام نماید.

مشکلات و عوارض بعد از برداشتن تخمدان

یکی از بارزترین و مهمترین تاثیراتی که برداشتن تخمدان می تواند داشته باشد، کاهش قدرت بارداری است؛ همانطور که پیش تر ذکر شد، افرادی که تنها یکی از دو تخمدان را طی جراحی از دست داده اند، همچنان می توانند بچه دار شوند ولی افرادی که اوفورکتومی دو طرفه انجام دهند، به دلیل اینکه دیگر تخمکی تولید نمی شود نمی توانند باردار شوند. علاوه بر ناباروری، عوارض و اختلالات دیگری نیز ممکن است برای خانمی که هر دو تخمدان را برداشته اس بروز کند از جمله:

 • یائسگی زودرس
 • کاهش میل جنسی و اختلال در برقراری رابطه جنسی
 • توقف کامل قاعدگی (زیرا تخمدان ها نقش مهمی در سیکل قاعدگی دارند)
 • افزایش خطر پوکی استخوان (به دلیل کاهش سطح هورمون استروژن)
 • خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ناشی از یائسگی زود هنگام
 • احتمال ابتلا به خشکی واژن (به دلیل برداشتن تخمدان ها و کاهش سطح هورمون استروژن)
 • احتمال آسیب رسیدن به ارگان های نزدیک به تخمدان
 • سندروم باقی مانده تخمدان: این عارضه به باقی مانده بخش هایی از تخمدان اشاره دارد که ممکن است مشکلاتی از جمله درد لگن را برای فرد به همراه داشته باشد.
 • خونریزی و عفونت
 • چسبندگی و انسداد روده
 • باقی ماند اسکار و زخم در محل برش جراحی و احساس درد در این ناحیه
 • ادرار سخت و خروج ترشحات خونی و ترشحات غیر خونی از واژن

یائسگی زودرس بعد از برداشتن تخمدان ها چگونه است؟

زمانی که قبل از رسیدن به سن یائسگی، عمل برداستن تخمدان انجام شود، به دلیل تغییراتی که در سطح هورمون های استروژن و پروژسترون ایجاد می شود، یائسگی زودرس بروز کرده و فرد در معرض عوارض این مسئله از جمله تغییرات روحی مانند افسردگی، استرس و اضطراب و سایر عوارضی که قبل تر اشاره شد، قرار خواهد گرفت.

یکی از راه های کاهش این عوارض استفاده از داروهای هورمونی بوده که فرد تا حدود 50 سالگی از آن ها استفاده کند، ولی مصرف این داروهای هورمونی نیز خود می تواند منجر به ایجاد عوارضی دیگر شود؛ بنابراین باید پیش از انجام جراحی درباره این گزینه درمانی با پزشک خود مشورت نمایید.

رابطه جنسی بعد از برداشتن تخمدان چگونه است؟

خانمی که جراحی برداشتن تخمدان و یا برداشتن رحم انجام داده است، می تواند بعد از گذراندن دوران نقاهت و و با مشورت جراح خود، اقدام به برقراری رابطه جنسی نماید؛ ولی همانطور که اشاره شد، برداشتن تخمدان ها سبب افت ناگهانی استروژن و در نتیجه یائسگی زودرس شده و همین مسئله منجر به سرد مزاجی فرد می شود؛ مضاف بر اینکه احتمال بروز خشکی واژن وجود داشته و این امر نیز بر میل جنسی زن تاثیر منفی خواهد داشت.

مراقبت های بعد از برداشتن تخمدان

بعد از جراحی برداشتن تخمدان، تا 24 ساعت باید از سوند و سرم استفاده شود و بعد از این مدت نیز باید مراقبت هایی همانند مصرف مواد غذایی ملین، تمیز نگه داشتن زخم ها، عدم انجام فعالیت های سنگین و عدم پوشیدن لباس های تنگ نیز انجام شود.

بهترین جراح زنان برای برداشتن تخمدان

همانطور که تا به الان اشاره شد، عمل برداشتن تخمدان، عوارض زیادی را به دنبال دارد که در زمینه درمان و مدیریت این موارد، پزشک زنان و جراحی شما نقش بسیار مهمی خواهد داشت. در نتیجه پیش از انجام چنین جراحی مهمی، حتما به دنبال بهترین جراح زنان باشید تا عوارض و مشکلات بعد از برداشتن تخمدان به حداقل میزان ممکن برسد.

دکتر هما پرند

متخصص زنان، زایمان، نازایی
جراح زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *