دکتر هما پرند » خبرنامه » زیبایی و جوانسازی واژن » عفونت قارچی واژن و درمان آن
۸ دقیقه
عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن و درمان آن

آنچه می خوانید...

رشد بیش از حد قارچ کاندیدا باعث عفونت قارچی واژن می شود. عفونت مخمری واژن باعث می شود پوست اطراف واژن شما بسوزد و خارش کند و ممکن است قوام ترشحات واژن شما را تغییر دهد. درمان شامل داروهای ضد قارچ است.

عفونت قارچی واژن چیست؟

بدن شما حاوی نوعی مخمر به نام کاندیدا است که باعث عفونت قارچی واژن می شود. مخمر نوعی قارچ است و کاندیدا نوع خاصی از مخمر است. وقتی این مخمر در بدن شما در تعادل باشد، هیچ مشکلی وجود ندارد. اما هنگامی که مخمر از تعادل خارج می شود، به سرعت رشد می کند و می توانید به عفونت قارچی مبتلا شوید. عفونت مخمری باعث سوزش، خارش، قرمزی در فرج شما (بخش های بیرونی واژن) و تغییر در ترشحات واژن می شود. عفونت مخمری یک عفونت مقاربتی (STI) نیست.

نام‌های دیگر عفونت مخمری واژن عبارتند از کاندیدیاز ولوواژینال یا کاندیدیاز واژینال. این بیماری نوعی واژینیت است، وضعیتی که در آن واژن متورم، دردناک و احتمالاً عفونی است. انواع مختلفی از واژینیت وجود دارد. هر کدام با علائم مشابه اما عفونت های قارچی واژن یکی از شایع ترین آن ها است. حال که این مطلب را مطالعه می کنید پیشنهاد ما به شما خواندن مطالبی چون آتروفی واژن و اندومتریوز است.

عفونت قارچی کاندیدا و واژن

شاید فکر کردن به آن عجیب باشد، اما قارچ در چندین مکان در بدن شما زندگی می کند. مخمری که در دهان، دستگاه گوارش و واژن وجود دارد کاندیدا است.

به طور معمول، کاندیدا مشکلی ایجاد نمی کند. قرار است در بدن شما باشد و سایر باکتری ها به کنترل رشد آن کمک می کنند. با این حال، برخی عوامل باعث می‌شود که باکتری‌های «خوب» نتوانند با باکتری‌های «بد» مبارزه کنند. گاهی اوقات باکتری‌های «بد» برنده می‌شوند و در نهایت با یک بیماری مواجه می‌شوید.

عفونت قارچی واژن چگونه به نظر می رسد؟

در صورت ابتلا به عفونت قارچی، ظاهر و احساس فرج و نوع ترشحات از واژن شما ممکن است تغییر کند. ناحیه پوست درست خارج از دهانه واژن ممکن است خارش کند و بسوزد. خارش و سوزش می تواند هنگام ادرار کردن یا رابطه جنسی بدتر شود. ترشحات واژن شما ممکن است غلیظ تر و بزرگ تر شوند، اما نباید بوی متفاوتی داشته باشند. همه علائم را تجربه نمی کنند یا علائم مشابهی ندارند.

عفونت قارچی واژن چگونه به نظر می رسد؟

چه کسانی به عفونت های قارچی واژن مبتلا می شوند؟

هر زنی ممکن است به عفونت قارچی مبتلا شود. آن ها بیشتر بعد از بلوغ و قبل از یائسگی شایع هستند. برخی عوامل می توانند شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت قارچی قرار دهند، اما عفونت های قارچی بسیار رایج و قابل درمان هستند.

عفونت های قارچی واژن چقدر شایع است؟

بیش از 75 درصد از زنان حداقل یکبار این بیماری را در زندگی خود تجربه می کنند و بیش از نیمی از آن ها دو بار یا بیشتر در طول زندگی خود. عفونت های مخمری دومین علت شایع واژینیت هستند (واژینوز باکتریایی شایع ترین است).

چه چیزی خطر ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می دهد؟

برخی عوامل احتمال ابتلا به عفونت قارچی واژن را افزایش می دهند.

عوامل خاصی می توانند خطر ابتلا به عفونت قارچی واژن را افزایش دهند. برخی از آن ها عبارتند از:

  • استفاده از آنتی بیوتیک ها، قرص های ضد بارداری یا استروئیدهای خاص.
  • باردار بودن
  • داشتن یک بیماری که سیستم ایمنی شما را ضعیف می کند.
  • ابتلا به دیابت کنترل نشده

برخی از عوامل مرتبط با خطر سبک زندگی نیز خطر ابتلا به عفونت قارچی واژن را افزایش می دهند، مانند:

نشستن با لباس حمام خیس.

تعویض نکردن لباس های عرق کرده

پوشیدن تامپون های معطر یا استفاده از دئودورانت واژینال.

علائم عفونت قارچی واژن چیست؟

چندین نشانه مشخص از عفونت قارچی واژن وجود دارد. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

احساس خارش یا سوزش در واژن و فرج شما.

ترشحات غلیظ و سفید رنگ واژن با غلظت پنیر دلمه.

قرمزی و تورم واژن و فرج شما.

بریدگی های کوچک یا ترک های ریز در پوست فرج شما به دلیل پوست شکننده در آن ناحیه.

احساس سوزش هنگام ادرار کردن

در برخی موارد، یکی دیگر از علائم عفونت قارچی واژن می تواند درد هنگام رابطه جنسی باشد.

علائم عفونت قارچی مشابه علائمی است که افراد در هنگام ابتلا به عفونت مقاربتی (STI) یا سایر عفونت های واژن احساس می کنند. اگر هر یک از این علائم را دارید با پزشک خود تماس بگیرید تا بتوانند شما را بهتر معاینه کنند.

چرا عفونت های قارچی واژن اتفاق می افتد؟

هنگامی که باکتری در واژن شما از تعادل خارج می شود، می تواند باعث تکثیر کاندیدا شود. این ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد، از جمله:

مصرف آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک هایی که عفونت های بدن شما را درمان می کنند، باکتری های خوب واژن را از بین می برند. باکتری های خوب مخمر را کنترل می کنند. تعادل بدون باکتری خوب تغییر می کند و منجر به عفونت قارچی می شود.

بارداری و هورمون ها: هر چیزی که هورمون های شما را مختل کند یا تغییر دهد می تواند تعادل کاندیدا را در واژن شما مختل کند. این شامل بارداری، استفاده از قرص های ضد بارداری و تغییرات طبیعی در طول چرخه قاعدگی شما می شود.

ابتلا به دیابت کنترل نشده: قند خون بالا بر باکتری های ادرار شما تأثیر می گذارد.

داشتن سیستم ایمنی ضعیف: اگر به بیماری مانند HIV یا ایدز مبتلا هستید، داروهای شما می توانند سیستم ایمنی شما را سرکوب کنند. شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان نیز می تواند سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند.

چگونه عفونت قارچی تشخیص داده می شود؟

پزشک شما عفونت قارچی واژن را تشخیص می دهد. شما باید برای یک قرار ملاقات بروید و در مورد علائم خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است نیاز به گرفتن نمونه ای از ترشحات واژن شما برای تایید عفونت قارچی داشته باشد. ترکیبی از علائم شما و نمونه ترشح به پزشک شما می گوید که چه نوع عفونت قارچی دارید و چگونه آن را درمان کنید.

چگونه عفونت قارچی تشخیص داده می شود؟

چگونه عفونت قارچی واژن را درمان کنم؟

داروهای ضد قارچ اکثر عفونت های قارچی واژن را درمان می کنند. داروی خاص به شدت عفونت بستگی دارد. دکتر شما بهترین درمان را بر اساس علائم و وضعیت شما تجویز می کند.

داروهای ضد قارچ با مبارزه با رشد بیش از حد مخمر در بدن شما کار می کنند. داروها یا خوراکی هستند (معمولاً در یک دوز فلوکونازول بصورت خوراکی داده می شود) یا موضعی (روزانه تا هفت روز استفاده می شود).

می توانید داروهای موضعی را در ناحیه واژن خود بمالید یا با استفاده از اپلیکاتور آن ها را در داخل واژن (شیاف) قرار دهید. برخی از داروهای رایج ضد قارچ میکونازول و ترکونازول هستند.

پزشک شما اطلاعاتی در مورد هر نوع دارو و دستورالعمل هایی در مورد نحوه استفاده صحیح از هر یک را به شما می دهد. این مهم است که همیشه هنگام استفاده از این داروها دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید تا مطمئن شوید که عفونت به طور کامل برطرف شده و عود نمی کند.

اگر برای عفونت قارچی دارو مصرف می کنید، تا زمانی که درمان به پایان نرسیده نباید رابطه جنسی داشته باشید. رابطه جنسی می تواند باعث تحریک بیشتر شود و برخی از داروهای ضد قارچی می توانند مواد مورد استفاده در کاندوم و دیافراگم را ضعیف کنند.

آیا می توانم از درمان بدون نسخه برای عفونت قارچی واژن استفاده کنم؟

گاهی اوقات می توانید عفونت قارچی واژن را با داروهای بدون نسخه درمان کنید. با این حال، اگر کاملاً مطمئن نیستید که عفونت قارچی دارید، ممکن است بخواهید از این امر اجتناب کنید. معمولاً بهتر است با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که در حال خرید درمان مناسب هستید.

عفونت های قارچی چقدر طول می کشد؟

اکثر عفونت های قارچی با دارو پس از چند روز برطرف می شوند، اما ممکن است یک هفته کامل طول بکشد. موارد شدیدتر ممکن است بیشتر طول بکشد و درمان طولانی تری داشته باشد. مطمئن شوید که دارو را طبق دستور مصرف می کنید و مصرف آن را خیلی زود قطع نکنید، در غیر این صورت ممکن است عفونت عود کند.

آیا عفونت قارچی من خود به خود از بین می رود؟

نه، عفونت قارچی به خودی خود از بین نمی رود. فقط دارویی که قارچ (مخمر) را از بین می برد، عفونت مخمری واژن را درمان می کند.

چگونه می توانم خطر ابتلا به عفونت قارچی را کاهش دهم؟

شما اغلب می توانید با ایجاد چند تغییر در شیوه زندگی از عفونت های قارچی واژن پیشگیری کنید. این تغییرات می تواند شامل موارد زیر باشد:

دوش گرفتن – دوش گرفتن می تواند باکتری هایی را که در واقع قارچ را کنترل می کنند، بکشد.

از استفاده از دئودورانت های زنانه خودداری کنید.

عدم استفاده از تامپون یا پدهای معطر.

در اسرع وقت لباس های خیس مانند مایو یا لباس های بدنسازی را عوض کنید.

پوشیدن لباس زیر نخی و لباس های گشاد.

استفاده از روان کننده های جنسی مبتنی بر آب

اگر دیابت دارید، سطح قند خون خود را در محدوده طبیعی نگه دارید.

علائم عفونت قارچی واژن مشابه سایر بیماری ها است. اگر سوالی دارید، یک معاینه فیزیکی توسط پزشک به شما کمک می کند.

دکتر هما پرند

متخصص زنان، زایمان، نازایی
جراح زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *