دکتر هما پرند » خبرنامه » زیبایی و جوانسازی واژن » درمان ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم
۷ دقیقه
درمان ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم

درمان ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم

آنچه می خوانید...

ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم تغییراتی در سلول های دهانه رحم است که احتمال تبدیل شدن آن ها به سرطان را افزایش می دهد. این شرایط هنوز سرطان نیست. اما اگر آن ها درمان نشوند، این احتمال وجود دارد که این تغییرات غیرطبیعی به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. در صورت عدم درمان، ممکن است 10 سال یا بیشتر طول بکشد تا شرایط ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم به سرطان دهانه رحم تبدیل شود، اما در موارد نادر این ممکن است در زمان کمتری رخ دهد.

شرایط ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم در ناحیه ای به نام منطقه تبدیل اتفاق می افتد. اینجاست که سلول های ستونی (نوعی سلول غده ای) دائماً به سلول های سنگفرشی تبدیل می شوند. تبدیل سلول های ستونی به سلول های سنگفرشی یک فرآیند طبیعی است، اما سلول ها را نسبت به تاثیر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) حساس تر می کند.

انواع شرایط پیش سرطانی دهانه رحم

شرایط ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم بر اساس میزان غیرطبیعی بودن سلول ها در زیر میکروسکوپ و شدت تغییرات سلولی توصیف می شود. آن ها بر اساس نوع سلول غیر طبیعی گروه بندی می شوند. تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم بسیار شایع است.

انواع شرایط پیش سرطانی دهانه رحم

سلول های سنگفرشی غیر طبیعی

اکثر پزشکان تغییرات غیر طبیعی سلول های سنگفرشی در دهانه رحم را با استفاده از سیستم گزارش دهی Bethesda توصیف می کنند که به ضایعه داخل اپیتلیال سنگفرشی (SIL) اشاره دارد. سایر سیستم های گزارش دهی به نئوپلازی داخل اپیتلیال گردن رحم (CIN) و دیسپلازی دهانه رحم اشاره دارند.

SIL ها به دو دسته با درجه پایین و درجه بالا تقسیم می شوند CIN .به عنوان 1، 2 یا 3 درجه بندی می شود.

SIL درجه پایین (LSIL) با CIN 1 مقایسه می شود. LSIL  فقط روی سلول های سطح پوشش دهانه رحم یا نزدیک به آن تأثیر می گذارد. دیسپلازی دهانه رحم خفیف است، با تغییراتی که در سلول ها ظاهر می شود فقط کمی متفاوت از سلول های طبیعی است.

SIL درجه بالا (HSIL) با CIN 2 و CIN 3 مقایسه می شود. تغییرات در سلول ها در پوشش دهانه رحم عمیق تر است. دیسپلازی دهانه رحم متوسط ​​تا شدید است و سلول ها غیر طبیعی تر در نظر گرفته می شوند.

با HSIL، تغییرات مشخصی در اندازه و شکل سلول ها ایجاد می شود، بنابراین آن ها متفاوت از سلول های طبیعی به نظر می رسند. CIN 2 دیسپلازی متوسط ​​تا شدید است. CIN 3 دیسپلازی شدید است و همچنین شامل کارسینوم درجا می شود.

سرطان کارسینوم درجا

مرحله بسیار اولیه سرطان که در آن سلول های غیر طبیعی هنوز به بافت های اطراف حمله نکرده اند. طبقه بندی. هر چه درجه بالاتر باشد خطر ابتلا به سرطان بیشتر می شود.

سلول های غده ای غیر طبیعی

سلول های غده آتیپیک (AGC) و آدنوکارسینوم در محل (AIS) تغییراتی در سلول های غده ای در دهانه رحم هستند. ناهنجاری های سلول غده ای درجه بندی نمی شوند و با استفاده از سیستم گزارش دهی Bethesda توصیف می شوند.

AGC  به این معنی است که سلول ها طبیعی به نظر نمی رسند. تغییرات در سلول ها با خطر بالاتر تبدیل شدن به سرطان مرتبط است یا ممکن است به این معنی باشد که سرطان زمینه ای وجود دارد.

AIS به این معنی است که سلول های سرطانی پیش تهاجمی یافت می شوند. این بدان معنی است که آن ها به بافت های عمیق تر دهانه رحم یا بافت اطراف گسترش نیافته اند.

عوامل خطر

عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل خطر اصلی برای تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم است. سیگار کشیدن و داشتن سیستم ایمنی ضعیف این احتمال را افزایش می دهد که عفونت HPV به خودی خود از بین نرود و به یک وضعیت پیش سرطانی دهانه رحم تبدیل شود.

علائم

تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم معمولاً هیچ علائم یا علامتی ایجاد نمی کند. نتایج غیرطبیعی تست پاپ اغلب اولین علامت غیرطبیعی بودن برخی از سلول های دهانه رحم است. به همین دلیل انجام منظم آزمایش پاپ اسمیر ضروری است.

تشخیص

اگر نتیجه تست پاپ غیر طبیعی باشد، آزمایش های بیشتری برای رد یا تشخیص بیماری پیش سرطانی یا سرطان دهانه رحم انجام خواهید داد. آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

در صورت وجود تغییرات خفیف، پس از چند ماه (معمولاً 6 ماه) آزمایش پاپ دیگری انجام دهید.

آزمایش HPV، که گاهی اوقات می‌تواند بر روی نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم که در طی آزمایش پاپ انجام می‌شود، انجام گردد.

معاینه کولپوسکوپی و بیوپسی از هر ناحیه ای که ظاهر غیر طبیعی دارد.

کورتاژ آندوسرویکال، که سلول‌ها را از کانال آندوسرویکال خارج می‌کند و معمولاً همزمان با کولپوسکوپی انجام می‌شود.

نتایج درمان

اکثر زنانی که برای شرایط ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم تحت درمان قرار می گیرند، نتیجه بسیار خوبی دارند و وضعیت آن ها به سرطان دهانه رحم تبدیل نمی شود.

تغییرات خفیف در دهانه رحم اغلب خود به خود و بدون هیچ درمانی به حالت عادی باز می گردند.

ناهنجاری های شدیدتر به احتمال زیاد به سرطان دهانه رحم تبدیل می شوند، به خصوص اگر برای مدت طولانی درمان نشوند. پیش بینی اینکه کدام یک از این ها به سرطان مهاجم دهانه رحم تبدیل می شوند دشوار است، بنابراین معمولاً به محض تشخیص درمان می شوند.

نتایج درمان

گزینه های درمانی برای تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

روش برداشتن حلقه الکتروسرجری (LEEP) یا سایر روش‌های بیوپسی مخروطی

  • کرایوتراپی
  • جراحی لیزری
  • هیسترکتومی

در اینجا به تشریح شیوه کرایوتراپی دهانه رحم می پردازیم:

کرایوتراپی دهانه رحم چیست؟

کرایوتراپی دهانه رحم از مواد شیمیایی بسیار سرد مانند نیتروژن مایع برای از بین بردن سلول ها یا بافت های مشکوک در دهانه رحم زنان استفاده می کند. این لوله به طول یک اینچ قسمت پایینی رحم را تشکیل می دهد و به واژن متصل می شود.

کرایوتراپی دهانه رحم یکی از نمونه های درمانی به نام کرایوتراپی است. نام‌های دیگر این درمان شامل کرایوآبلیشن و فرسایش کرایو جراحی است.

چه کسانی نیاز به برداشتن دهانه رحم با کرایوتراپی دارند؟

کرایوتراپی دهانه رحم می تواند به زنانی که دارای موارد زیر هستند کمک کند:

سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم که می توانند به سرطان تبدیل شوند، مانند نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) و سرطان دهانه رحم در محل (که گاهی اوقات سرطان مرحله 0 نامیده می شود) و همچنین کسانی که خونریزی نامنظم از دهانه رحم دارند.

قبل از انجماد دهانه رحم چه اتفاقی می افتد؟

کرایوتراپی در مطب پزشک در حالی که شما بیدار هستید انجام می شود. قبل از عمل، پزشک شما ممکن است از بی حسی موضعی، دارویی برای بی حس کردن ناحیه استفاده کند. گاهی اوقات، ممکن است یک آرام بخش نیز دریافت کنید، دارویی که به شما کمک می کند آرام شوید. پزشک  شما ممکن است پتوهای گرم به شما بدهد تا شما را راحت تر نگه دارد.

در طول عمل کرایوآبلیشن چه اتفاقی می افتد؟

این روش فقط چند دقیقه طول می کشد. در حالی که روی میز آزمایش دراز کشیده اید، پزشک این کار را انجام می دهد:

یک ابزار فلزی یا پلاستیکی به نام اسپکولوم را وارد واژن کنید تا باز شود، همانطور که در تست پاپ انجام می‌شود.

یک ابزار فلزی توخالی به نام کرایوپروب را وارد واژن می شود. کاوشگر حاوی ماده شیمیایی (که تا 50- درجه سانتیگراد است) را در خود جای داده و به گردش در می آورد.

نوک کرایوپروب را به سلول ها یا بافت هایی که نیاز به درمان دارند، لمس کنید. نوک کاوشگر دارای کریستال های یخ خواهد بود و به اندازه ای سرد است که بافت را منجمد کند.

پروب را چند دقیقه در محل باید نگه داشته شود تا بافت در حدود منفی 20 درجه سانتیگراد یخ بزند. چند دقیقه باید صبر کنید، سپس در صورت نیاز ابلیشن را تکرار می کنند.

دکتر هما پرند

متخصص زنان، زایمان، نازایی
جراح زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *