دکتر هما پرند » خبرنامه » بیماری های زنان » سرطان پستان چیست ؛ علائم، تشخیص و درمان
۸ دقیقه
سرطان پستان

سرطان پستان چیست ؛ علائم، تشخیص و درمان

آنچه می خوانید...

سرطان سینه سرطانی است که در سلول های سینه ایجاد می شود .پس از سرطان پوست، سرطان سینه شایع ترین سرطانی است که در زنان تشخیص داده می شود. سرطان سینه می تواند هم در مردان و هم در زنان رخ دهد، اما در زنان بسیار شایع تر است. حمایت قابل توجه از آگاهی از سرطان پستان و بودجه تحقیقاتی به ایجاد پیشرفت هایی در تشخیص و درمان سرطان سینه می تواند کند.

میزان بقا و گسترش سرطان سینه افزایش یافته است و تعداد مرگ و میرهای مرتبط با این بیماری به طور پیوسته در حال کاهش است که عمدتاً به دلیل عواملی مانند تشخیص زودهنگام، رویکرد شخصی جدید برای درمان بیماری و… است.

انواع سرطان سینه

آنژیوسارکوم

کارسینوم مجرای درجا (DCIS)

سرطان سینه التهابی

کارسینوم لوبولار مهاجم

کارسینوم لوبولار در محل (LCIS)

سرطان سینه مردانه

بیماری پاژه پستان

سرطان سینه عود کننده

انواع سرطان سینه

علائم

علائم و نشانه های سرطان سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییرات نوک پستان

توده یا ضخیم شدن سینه که احساس متفاوتی نسبت به بافت اطراف دارد

تغییر در اندازه، شکل یا ظاهر سینه

تغییرات در پوست روی سینه، مانند فرورفتگی

لایه برداری، پوسته پوسته شدن ناحیه رنگدانه ای پوست اطراف نوک پستان (آرئولا) یا پوست سینه

قرمزی یا سوراخ شدن پوست روی سینه، مانند پوست پرتقال

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر توده یا تغییر دیگری در سینه خود پیدا کردید، حتی اگر ماموگرافی اخیر شما طبیعی بوده است، برای ارزیابی سریع با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

علل ایجاد سرطان پستان

پزشکان می دانند که سرطان سینه زمانی رخ می دهد که برخی از سلول های سینه شروع به رشد غیر طبیعی می کنند. این سلول‌ها سریع‌تر از سلول‌های سالم تقسیم می‌شوند و به تجمع خود ادامه می‌دهند و یک توده تشکیل می‌دهند. سلول‌ها ممکن است از طریق پستان به غدد لنفاوی یا سایر قسمت‌های بدن پخش شوند (متاستاز). همان طور که می دانید از دیگر سرطان های زنان که سلامت و حتی جانشان را تهدید می کند سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان تخمدان هستند.

سرطان سینه اغلب با سلول های مجاری تولید کننده شیر (کارسینوم مجرای مهاجم) شروع می شود. سرطان سینه همچنین ممکن است در بافت غده ای به نام لوبول (کارسینوم لوبولار مهاجم) یا در سلول ها یا بافت های دیگر سینه شروع شود.

محققان عوامل هورمونی، سبک زندگی و محیطی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. اما مشخص نیست که چرا برخی از افرادی که هیچ فاکتور خطری ندارند به سرطان مبتلا می‌شوند، اما سایر افراد نسبت به عوامل خطر هرگز چنین نیستند. این احتمال وجود دارد که سرطان سینه ناشی از تعامل پیچیده ترکیب ژنتیکی و محیط شما باشد.

سرطان سینه ارثی

پزشکان تخمین می‌زنند که حدود 5 تا 10 درصد از سرطان‌های سینه با جهش‌های ژنتیکی مرتبط است که از نسل‌های مختلف یک خانواده منتقل می‌شود.

تعدادی از ژن های جهش یافته ارثی که می توانند احتمال سرطان سینه را افزایش دهند شناسایی شده اند. شناخته شده ترین آنها ژن سرطان سینه 1 (BRCA1) و سرطان پستان ژن 2 (BRCA2) هستند که هر دو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش می دهند.

اگر سابقه قوی خانوادگی سرطان سینه یا سایر سرطان ها را دارید، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای کمک به شناسایی جهش های خاص در BRCA یا سایر ژن هایی که از خانواده شما منتقل شده اند، توصیه کند.

در نظر داشته باشید که از پزشک خود برای ارجاع به یک مشاور ژنتیک، که می تواند سابقه سلامت خانوادگی شما را بررسی کند، کمک بخواهید. یک مشاور ژنتیک همچنین می تواند در مورد مزایا، خطرات و محدودیت های آزمایش ژنتیک صحبت کند تا به شما در تصمیم گیری مشترک کمک کند.

عوامل خطر سرطان سینه

عامل خطر سرطان سینه هر چیزی است که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. اما داشتن یک یا حتی چندین عامل خطر سرطان سینه لزوماً به این معنی نیست که شما به سرطان سینه مبتلا خواهید شد. بسیاری از زنانی که به سرطان سینه مبتلا می شوند، هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای به جز زن بودن ندارند.

عواملی که با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط هستند عبارتند از:

زن بودن، زنان بسیار بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

افزایش سن، خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن افزایش می یابد.

سابقه شخصی مشکلات سینه، اگر بیوپسی سینه انجام داده اید که در آن کارسینوم لوبولار در محل (LCIS) یا هیپرپلازی آتیپیک سینه مشاهده شده است، خطر ابتلا به سرطان سینه در شما افزایش می یابد.

عوامل خطر سرطان سینه

سابقه شخصی سرطان سینه، اگر در یک سینه سرطان سینه داشته اید، خطر ابتلا به سرطان در سینه دیگر افزایش می یابد.

سابقه خانوادگی سرطان سینه، اگر در مادر، خواهر یا دختر شما سرطان سینه، به ویژه در سنین پایین تشخیص داده شده است، خطر ابتلا به سرطان سینه در شما افزایش می‌یابد. با این حال، اکثر افراد مبتلا به سرطان سینه هیچ گونه سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند.

ژن های ارثی که خطر سرطان را افزایش می دهند. برخی جهش های ژنی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند، می توانند از والدین به فرزندان منتقل شوند. شناخته شده ترین جهش های ژنی با نام های BRCA1 و BRCA2 نامیده می شوند.

 این ژن ها می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه و سایر سرطان ها را تا حد زیادی افزایش دهند، اما سرطان را اجتناب ناپذیر نمی کنند.

قرارگیری در معرض تشعشع، اگر در دوران کودکی یا بزرگسالی از پرتو درمانی برای قفسه سینه خود استفاده کرده باشید، خطر ابتلا به سرطان سینه در شما افزایش می یابد.

چاقی، چاقی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

شروع قاعدگی در سنین پایین تر، شروع قاعدگی قبل از 12 سالگی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

شروع یائسگی در سنین بالاتر، اگر یائسگی را در سنین بالاتر شروع شود، احتمال ابتلا به سرطان سینه در شما بیشتر است.

داشتن اولین فرزند در سنین بالاتر، زنانی که اولین فرزند خود را پس از 30 سالگی به دنیا می آورند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه باشند.

هرگز باردار نبودن، زنانی که هرگز باردار نشده اند نسبت به زنانی که یک یا چند بارداری داشته اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند.

هورمون درمانی پس از یائسگی، زنانی که از داروهای هورمون درمانی ترکیبی از استروژن و پروژسترون برای درمان علائم و نشانه های یائسگی استفاده می کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند. خطر ابتلا به سرطان سینه با قطع مصرف این داروها توسط زنان کاهش می یابد.

نوشیدن الکل، نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

پیشگیری از سرطان سینه

ایجاد تغییرات در زندگی روزمره ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک کند. سعی کنید:

از پزشک خود در مورد غربالگری سرطان سینه سوال کنید. با پزشک خود در مورد زمان شروع معاینات و آزمایشات غربالگری سرطان پستان، مانند معاینه بالینی پستان و ماموگرافی صحبت کنید.

در مورد مزایا و خطرات غربالگری با پزشک خود صحبت کنید. شما با هم می توانید تصمیم بگیرید که چه نوع استراتژی های غربالگری سرطان سینه برای شما مناسب است.

از طریق خودآزمایی سینه برای آگاهی از سرطان پستان با سینه های خود آشنا شوید. زنان ممکن است تصمیم بگیرند که با بررسی گهگاهی سینه های خود در طی خودآزمایی سینه برای آگاهی از وجود سرطان سینه، با سینه های خود آشنا شوند. اگر تغییر جدیدی، مانند وجود توده ها یا سایر علائم غیرعادی در سینه های شما وجود دارد، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

آگاهی از وضعیت پستان نمی‌تواند از سرطان سینه جلوگیری کند، اما ممکن است به شما کمک کند تا تغییرات طبیعی را که سینه‌هایتان متحمل می‌شوند درک کنید و علائم و نشانه‌های غیرعادی را شناسایی کنید.

الکل را در حد اعتدال بنوشید. در صورت تمایل به نوشیدن، مقدار الکلی را که می نوشید به یک نوشیدنی در روز محدود کنید.

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. در بیشتر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه ورزش کنید. اگر اخیراً فعال نبوده اید، از پزشک خود بپرسید که آیا مشکلی ندارد و به آرامی شروع کنید.

هورمون درمانی پس از یائسگی را محدود کنید. هورمون درمانی ترکیبی ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات هورمون درمانی صحبت کنید.

برخی از زنان علائم و نشانه‌های آزاردهنده‌ای را در طول یائسگی تجربه می‌کنند و برای این زنان، افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه ممکن است برای تسکین علائم و نشانه‌های یائسگی قابل قبول باشد.

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، از کمترین دوز هورمون درمانی برای کمترین مدت زمان ممکن، استفاده کنید.

اگر نیاز به کاهش وزن دارید، از پزشک خود در مورد روش های سالم برای انجام این کار سوال کنید. تعداد کالری هایی که در روز می خورید را کاهش دهید و به آرامی میزان ورزش را افزایش دهید.

یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید. زنانی که رژیم مدیترانه‌ای همراه با روغن زیتون بکر و آجیل مخلوط می‌کنند ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهند. رژیم غذایی مدیترانه ای بیشتر  روی غذاهای گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و آجیل تمرکز دارد. افرادی که از رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند، چربی های سالم مانند روغن زیتون را به جای کره و ماهی به جای گوشت قرمز انتخاب می کنند.

دکتر هما پرند

متخصص زنان، زایمان، نازایی
جراح زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *