دکتر هما پرند » خبرنامه » اقدامات درمانی » راهنمای کامل درمان ناباروری با ivf
۱۰ دقیقه
درمان ناباروری با ivf

راهنمای کامل درمان ناباروری با ivf

آنچه می خوانید...

لقاح آزمایشگاهی (IVF) مجموعه پیچیده ای از روش ها است که برای کمک به باروری یا جلوگیری از مشکلات ژنتیکی و کمک به بچه دار شدن استفاده می شود. در طی IVF، تخمک های بالغ از تخمدان ها جمع آوری (بازیابی) شده و توسط اسپرم در آزمایشگاه بارور می شوند. سپس تخمک بارور شده یا تخمک (جنین) به رحم منتقل می شود. یک دوره کامل IVF حدود سه هفته طول می کشد. گاهی اوقات این مراحل به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و فرآیند ممکن است طولانی‌تر شود.

درمان ناباروری با ivf

درمان ناباروری با ivf موثرترین نوع فناوری کمک باروری است. این روش را می توان با استفاده از تخمک و اسپرم خود زوج انجام داد. یا IVF ممکن است شامل تخمک، اسپرم یا جنین از یک اهدا کننده شناخته شده یا ناشناس باشد. در برخی موارد، ممکن است از یک حامل حاملگی، فردی که جنین در رحم اش کاشته شده است استفاده شود.

شانس شما برای داشتن یک کودک سالم با استفاده از درمان ناباروری با ivf به عوامل زیادی مانند سن شما و علت ناباروری بستگی دارد. علاوه بر این، IVF می تواند زمان بر، پرهزینه و تهاجمی باشد. اگر بیش از یک جنین به رحم منتقل شود، IVF می تواند منجر به بارداری با بیش از یک جنین شود.

پزشک می تواند به شما در درک نحوه عملکرد IVF، خطرات بالقوه و اینکه آیا این روش درمان ناباروری برای شما مناسب است کمک کند. نوع دیگری از درمان ناباروری با iui است.

چرا لقاح آزمایشگاهی IVF؟

لقاح آزمایشگاهی (IVF) درمانی برای ناباروری یا مشکلات ژنتیکی است. اگر IVF برای درمان ناباروری انجام شود، ممکن است شما و همسرتان بتوانید گزینه های درمانی کم تهاجمی را قبل از اقدام به IVF امتحان کنید، از جمله داروهای باروری برای افزایش تولید تخمک یا تلقیح داخل رحمی، روشی که در آن اسپرم مستقیماً در نزدیکی رحم قرار می گیرد. زمان تخمک گذاری باشد.

چرا لقاح آزمایشگاهی IVF؟

گاهی اوقات، IVF  به عنوان یک درمان اولیه برای ناباروری در زنان بالای 40 سال ارائه می شود. IVF همچنین در صورت داشتن شرایط سلامت خاصی انجام می شود. به عنوان مثال، IVF ممکن است یک گزینه باشد اگر شما یا شریک زندگیتان موارد زیر را داشته باشید:

  • آسیب یا انسداد لوله فالوپ آسیب یا انسداد لوله فالوپ، بارور شدن تخمک یا حرکت جنین به رحم را دشوار می کند.
  • اختلالات تخمک گذاری اگر تخمک گذاری نادر باشد یا وجود نداشته باشد، تخمک کمتری برای لقاح در دسترس است.
  • آندومتریوز، آندومتریوز زمانی اتفاق می‌افتد که بافتی شبیه به پوشش داخلی رحم کاشته می‌شود و در خارج از رحم رشد می‌کند. اغلب بر عملکرد تخمدان‌ها، رحم و لوله‌های فالوپ تأثیر می‌گذارد.
  • فیبروئید رحم. فیبروم ها تومورهای خوش خیم رحم هستند. آن ها در زنان 30 تا 40 ساله شایع هستند. فیبروم ها می توانند در کاشت تخمک بارور شده اختلال ایجاد کنند.
  • عقیم سازی یا برداشتن قبلی لوله ها. بستن لوله ها نوعی عقیم سازی است که در آن لوله های فالوپ بریده یا مسدود می شوند تا به طور دائم از بارداری جلوگیری شود. اگر می خواهید بعد از بستن لوله ها باردار شوید، IVF ممکن است جایگزینی برای جراحی برگشت بستن لوله ها باشد.
  • اختلال در تولید یا عملکرد اسپرم. غلظت کمتر از حد متوسط ​​اسپرم، حرکت ضعیف اسپرم (تحرک ضعیف) یا ناهنجاری در اندازه و شکل اسپرم می تواند بارور کردن تخمک را برای اسپرم دشوار کند. اگر ناهنجاری‌های مایع منی پیدا شد، ممکن است به یک متخصص ناباروری مراجعه کنید تا ببینید آیا مشکلات قابل اصلاح یا نگرانی‌های اساسی سلامتی وجود دارد یا خیر.
  • ناباروری بدون دلیل ناباروری غیرقابل توضیح به این معنی است که با وجود ارزیابی علل شایع، هیچ دلیلی برای ناباروری پیدا نشده است.
  • یک اختلال ژنتیکی اگر شما یا همسرتان در معرض خطر انتقال یک اختلال ژنتیکی به فرزندتان هستید، ممکن است کاندیدای آزمایش ژنتیک قبل از لانه گزینی باشید روشی که شامل IVF می شود. پس از برداشت و بارور شدن تخم‌ها، از نظر مشکلات ژنتیکی خاص غربالگری می‌شوند، اگرچه همه مشکلات ژنتیکی را نمی‌توان یافت. جنین هایی که مشکلات مشخصی ندارند می توانند به رحم منتقل شوند.
  • حفظ باروری برای سرطان یا سایر شرایط بهداشتی. اگر می خواهید درمان سرطان را شروع کنید، مانند پرتودرمانی یا شیمی درمانی که می تواند به باروری شما آسیب برساند،IVF  برای حفظ باروری ممکن است یک گزینه باشد. زنان می‌توانند تخمک‌هایی را از تخمدان‌هایشان برداشت کرده و در حالت بارور نشده فریز کنند تا بعداً استفاده کنند یا می توان تخمک ها را برای استفاده در آینده به عنوان جنین بارور و منجمد کرد.

زنانی که رحم عملکردی ندارند یا بارداری برای آن ها خطر جدی برای سلامتی دارد، ممکن است IVF را با استفاده از شخص دیگری برای حمل حاملگی (ناقل بارداری) انتخاب کنند. در این حالت، تخمک های زن با اسپرم بارور می شوند، اما جنین های حاصل در رحم حامل حاملگی قرار می گیرند.

خطرات

خطرات درمان ناباروری با ivf عبارتند از:

زایمان های متعدد در صورت انتقال بیش از یک جنین به رحم، IVF خطر چند قلوزایی را افزایش می دهد. بارداری با چند جنین نسبت به بارداری با جنین مجرد خطر زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را به همراه دارد.

زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد. تحقیقات نشان می دهد که IVF اندکی خطر تولد نوزاد زودهنگام یا با وزن کم را افزایش می دهد.

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان. استفاده از داروهای باروری تزریقی، مانند گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)، برای القای تخمک گذاری می تواند باعث سندرم تحریک بیش از حد تخمدان شود، که در آن تخمدان های شما متورم و دردناک می شوند.

علائم معمولاً یک هفته طول می کشد و شامل درد خفیف شکم، نفخ، حالت تهوع، استفراغ و اسهال است. با این حال، اگر باردار شوید، علائم شما ممکن است چند هفته طول بکشد. به ندرت، ممکن است شکل شدیدتری از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ایجاد شود که می تواند باعث افزایش سریع وزن و تنگی نفس شود.

سقط جنین. میزان سقط جنین برای زنانی که با استفاده از IVF با جنین های تازه باردار می شوند مشابه زنانی است که به طور طبیعی باردار می شوند. حدود 15٪ تا 25٪ اما این میزان با افزایش سن مادر افزایش می یابد.

عوارض روش بازیابی تخمک استفاده از سوزن آسپیراسیون برای جمع آوری تخمک ها ممکن است باعث خونریزی، عفونت یا آسیب به روده، مثانه یا رگ خونی شود. همچنین در صورت استفاده با آرام‌بخشی و بیهوشی عمومی، خطراتی نیز وجود دارد.

حاملگی خارج رحمی. حدود 2 تا 5 درصد از زنانی که از IVF استفاده می کنند، حاملگی خارج از رحم خواهند داشت. زمانی که تخمک بارور شده در خارج از رحم، معمولاً در لوله فالوپ، کاشته می شود. تخمک بارور شده نمی تواند خارج از رحم زنده بماند و هیچ راهی برای ادامه بارداری وجود ندارد.

نقائص هنگام تولد. سن مادر مهمترین عامل خطر در ایجاد نقایص مادرزادی است، صرف نظر از اینکه کودک چگونه باردار شده است. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا نوزادانی که با استفاده از IVF باردار می شوند ممکن است در معرض افزایش خطر نقص مادرزادی خاص باشند، مورد نیاز است.

سرطان. اگرچه برخی از مطالعات اولیه نشان می دهد که ممکن است بین داروهای خاصی که برای تحریک رشد تخمک استفاده می شود و ایجاد نوع خاصی از تومور تخمدان ارتباطی وجود داشته باشد، مطالعات جدیدتر این یافته ها را تایید نمی کند. به نظر نمی رسد پس از IVF خطر ابتلا به سرطان سینه، آندومتر، دهانه رحم یا تخمدان افزایش قابل توجهی داشته باشد.

روال انجام لقاح آزمایشگاهی IVF

میزان موفقیت یک کلینیک به عوامل زیادی بستگی دارد. این موارد شامل سن بیماران و مسائل پزشکی و همچنین جمعیت درمانی کلینیک و رویکردهای درمانی است. اطلاعات دقیق در مورد هزینه های مربوط به هر مرحله از روش را بخواهید. قبل از شروع چرخه IVF  با استفاده از تخمک و اسپرم خود، شما و همسرتان احتمالاً به غربالگری های مختلفی نیاز خواهید داشت، از جمله:

آزمایش ذخیره تخمدان. برای تعیین کمیت و کیفیت تخمک های شما، پزشک ممکن است غلظت هورمون محرک فولیکول (FSH)، استرادیول (استروژن) و هورمون آنتی مولرین را در خون شما در چند روز اول چرخه قاعدگی آزمایش کند. نتایج آزمایش، که اغلب همراه با سونوگرافی از تخمدان‌های شما استفاده می‌شود، می‌تواند به پیش‌بینی چگونگی پاسخ تخمدان‌ها به داروهای باروری کمک کند.

تجزیه و تحلیل مایع منی. اگر به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه باروری شما انجام نشود، پزشک کمی قبل از شروع چرخه درمان IVF تجزیه و تحلیل مایع منی را انجام می دهد.

غربالگری بیماری های عفونی شما و همسرتان. هر دو از نظر بیماری های عفونی از جمله HIV غربالگری می شوید.

انتقال جنین (ساخت) را تمرین کنید. پزشک شما ممکن است برای تعیین عمق حفره رحم و روشی که به احتمال زیاد جنین ها را با موفقیت در رحم شما قرار می دهد، یک انتقال جنین ساختگی انجام دهد.

معاینه رحم. پزشک قبل از شروع IVF، پوشش داخلی رحم را بررسی می کند. این ممکن است شامل یک سونو هیستروگرافی باشدوکه در آن مایع از طریق دهانه رحم به رحم شما تزریق می شود و یک سونوگرافی برای ایجاد تصاویری از حفره رحم. یا ممکن است شامل یک هیستروسکوپی باشد که در آن یک تلسکوپ نازک، منعطف و روشن (هیستروسکوپ) از طریق واژن و دهانه رحم به داخل رحم شما وارد می شود.

قبل از شروع چرخه IVF، سوالات مهمی را در نظر بگیرید، از جمله:

چند جنین منتقل می شود؟ تعداد جنین های منتقل شده معمولاً بر اساس سن و تعداد تخمک های بازیابی شده است. از آنجایی که میزان لانه گزینی در زنان مسن‌تر کمتر است، معمولاً جنین‌های بیشتری منتقل می‌شوند. به جز زنانی که از تخمک اهدایی یا جنین‌های آزمایش‌شده ژنتیکی استفاده می‌کنند.

درصد موفقیت ivf

اکثر پزشکان دستورالعمل های خاصی را برای جلوگیری از بارداری چندقلو مرتبه بالاتر مانند سه قلو یا بیشتر دنبال می کنند. در برخی کشورها، قوانین تعداد جنین‌هایی را که می‌توان انتقال داد، محدود می‌کند. اطمینان حاصل کنید که شما و پزشکتان در مورد تعداد جنین هایی که قبل از عمل انتقال، منتقل می شوند، توافق کنید.

با هر جنین اضافی چه خواهید کرد؟ جنین های اضافی را می توان منجمد کرد و برای استفاده در آینده برای چندین سال ذخیره کرد. همه جنین‌ها از فرآیند انجماد و ذوب زنده نمی‌مانند، اگرچه بیشتر آن ها زنده خواهند ماند.

داشتن جنین های منجمد می تواند چرخه های آتی IVF را کم هزینه تر و کمتر تهاجمی کند. یا ممکن است بتوانید جنین های منجمد استفاده نشده را به یک زوج دیگر یا یک مرکز تحقیقاتی اهدا کنید. همچنین ممکن است انتخاب کنید که جنین های استفاده نشده را دور بریزید.

بیشتر بخوانید: زایمان سزارین

کیفیت جنین در ای وی اف

اگر بیش از یک جنین به رحم شما منتقل شود، IVF می تواند منجر به حاملگی چند قلو شود که خطراتی برای سلامتی شما و نوزادتان به همراه دارد. در برخی موارد، کاهش جنین می تواند برای کمک به یک زن برای زایمان نوزادان کمتر با خطرات سلامتی کمتر مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، پیگیری کاهش تعداد جنین یک تصمیم مهم با پیامدهای اخلاقی، عاطفی و روانی است.

دکتر هما پرند

متخصص زنان، زایمان، نازایی
جراح زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *