دکتر هما پرند » خبرنامه » بیماری های زنان » جراحی برداشتن رحم
۵ دقیقه
برداشتن رحم

جراحی برداشتن رحم

آنچه می خوانید...

هیسترکتومی یکی از انواع جراحی های ناحیه تناسلی است که نام علمی جراحی خارج کردن رحم زنان است. رحم عضوی در ناحیه تناسلی بوده که نقش تولید مثل و نگهداری جنین و نیز سیکل های قاعدگی را برعهده دارد. در زمانی که به هر علتی با تشخیص پزشک لازم باشد که رحم فرد خارج شود، دیگر قادر به بارداری نخواهد بود. در این مقاله سعی شده است به تمامی جوانب جراحی برداشتن رحم پرداخته شود.

علل خارج نمودن رحم

برخی از عوامل همانند بیماری ها، بارداری های متعدد و تغییرات ژنتیکی می تواند سبب ایجاد تغییر در بافت رحم شود و ناراحتی هایی همچون خونریزی، درد و ایجاد فیبروم های رحمی شود؛ همچنین از دیگر علل خارج نمودن رحم ، خونریزی های شدید که حتی با مصرف دارو نیز قابل کنترل نباشد، تغییرات ژنتیکی در رحم (آدنومیوز)، پرولاپس رحمی، فیبروم های بزرگ و آندومتریوز؛ این موارد در نهایت ممکن است منجر به این شود که لازم باشد رحم فرد از طریق جراحی هیسترکتومی خارج گردد.

عمل برداشتن رحم

تکنیک های جراحی هیسترکتومی

عمل جراحی هیسترکتومی به دو روش قابل انجام است که تصمیم گیری این که کدام روش برای فرد مناسب تر است به عوامل گوناگونی همانند وضعیت سلامت عمومی بیمار، وزن و میزان چاقی وی، آناتومی بدن او و سایز رحم بستگی خواهد داشت. با توجه به تمامی این عوامل جراح و متخصص زنان تصمیم می گیرد که کدام روش برای برداشتن رحم بهترین روش خواهد بود. انواع روش های هیسترکتومی عبارتند از:

هیسترکتومی ابدومینال

این روش هیسترکتومی که با نام هیسترکتومی شکمی نیز شناخته می شود، جراحی بازی است که با شکافتن شکم، رحم را خارج می شود؛ معمولا این روش برای مواردی استفاده می شود که رحم اندازه بسیار بزرگی پیدا کرده باشد و یا بیمار مبتلا به چسبندگی رحمی شده باشد.

خارج کردن رحم با لاپاراسکوپی

این روش جراحی که به عمل بسته نیز معروف است از طریق ورود لوله ای باریک به همراه دوربین از طریق برش هایی کوچک بر روی شکم، رحم را خارج می کنند. این روش به دلیل ایجاد برش های بسیار کوچک در پوست و نیز کمترین میزان دستکاری در شکم، بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. در این جراحی بیمار درد کمتری را احساس خواهد کرد و نیز دوران نقاهت کوتاهتری خواهد داشت. در نتیجه در صورتی که شرایط بیمار ایجاب کند جراح معمولا از این روش برای برداشتن رحم استفاده می کند.

هیسترکتومی شکمی و لاپاراسکوپی

هیسترکتومی واژینال

در این روش همانطور که از نامش مشخص است، خارج کردن رحم از طریق واژن انجام می شود؛ از آنجا که در هیسترکتومی واژینال هیچ برشی ایجاد نمی شود و کمتر تهاجمی است بسیار مورد استقابل قرار می گیرد. در صورتی که جراح تشخیص بدهد و امکان خروج رحم از طریق واژن وجود داشته باشد، از این روش استفاده می شود.

عوارض جراحی هیسترکتومی

هیسترکتومی به خودی خود عوارضی برای فرد به همراه نخواهد داشت مگر اینکه همانند هر عمل جراحی به دلیل بیهوشی و یا دستکاری هایی که در بدن ایجاد می شود، بیمار با عوارضی روبه رو شود. از جمله این عوارض می توان به خونریزی، احتمال آسیب رسیدن به اعضای داخلی همانند روده ها، احتمال آمبولی و یا ایجاد لخته خون در عروق پا (DVT) و یا عفونت زخم ها اشاره نمود. در موارد نادر ممکن است بعد از برداشتن رحم فرد با مشکلاتی همانند بی اختیاری ادرار، افتادگی واژن، دردهای مزمن روبه رو شود.

هیسترکتومی جراحی است که تنها رحم خارج شده و تخمدان ها در جای خود باقی می مانند ولی در مواردی که رحم به همراه تخمدان ها از بدن خارج شود، عوارضی همانند یائسگی، گرگرفتگی های بعد از عمل و نیز کاهش میل جنسی شود. در این صورت بیمار دچار خشکی واژن و یا آتروفی خواهد شد که متخصص زنان در این زمینه راهنمایی خواهد کرد.

مراقبت های بعد از برداشتن رحم

  • مصرف داروهای تجویز شده پزشک در زمان مقرر باید انجام شود.
  • بیمار نباید تا 2 ماه رابطه جنسی برقرار کند.
  • انجام فعالیت های سنگین برای بیمار تا دو ماه بعد از عمل ممنوع خواهد بود.
  • پیاده روی سبک در حد چند دقیقه در طول روز می تواند بسیار کمک کننده باشد مگر اینکه جراح این کار را ممنون کرده باشد.
  • مصرف مایعات و سبزیجات و میوه های تازه بسیار مفید خواهد بود.
  • در صورت ایجاد خشکی واژن می توانید از لوبریکانت و یا زل های روان کننده مخصوص با تجویز پزشک استفاده نمایید.

آیا با برداشتن رحم میل جنسی کاهش می یابد؟

در صورت برداشتن رحم نباید بانوان چندان نگران کاهش میل جنسی خود باشند و در صورت سالم ماندن تخمدان ها تغییر عمده ای در میل جنسی فرد ایجاد نمی شود و فرد می تواند همچنان به برقراری رابطه جنسی بپردازد.

چه زمانی باید رحم خارج شود؟

درصورتی که عواملی که در بخش قبلی ذکر شد برای فرد نمایان شده و این مشکلات از طریق درمان های دارویی و طبی قابل کنترل نباشد، لازم است که رحم خارج شود. همچنین اگر در بافت دیواره رحم و یا لایه آندومتر سلول های بدخیم سرطانی مشاهده گردد، به منظور جلوگیری از پیشرفت آن نیاز به انجام عمل هیسترکتومی خواهد بود.

جمع بندی

هیسترکتومی و یا عمل برداشتن رحم، به دلیل مشکلات و بیماری هایی که در رحم بانوان بروز می کند به یکی از جراحی های رایج زنان تبدیل شده است. با پیشرفت تکنولوژِی پزشکی امروزه استفاده از روش های تهاجمی عمل باز کمتر شده و معمولا از روش های کم تهاجمی تر مانند لاپاراسکوپی برای برداشتن رحم استفاده می شود.

دکتر هما پرند

متخصص زنان، زایمان، نازایی
جراح زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *