ناباروری مسئله ای است که این روزها بسیاری از زوجین را نگران کرده است.در ایران بین 10 تا 15 درصد از زوجین نابارور هستند.ناباروری ممکن است از طرف مرد یا زن و یا هردو نفر باشد.امروزه روش های مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارد که پس از مشخص شدن علت ناباروری با یکی از این روش ها مرحله درمان شروع می شود.ما در این مقاله سعی داریم روش های درمان ناباروری را مورد بررسی قرار دهیم.

سفیدکردن واژن

علل ناباروری زنان

علت های نازایی زنان عبارتند از: آسیب لوله فالوپ، التهاب آندومتر، اختلال در تخمک گذاری،اختلال در لوله های رحمی. بالا بودن سطوح هورمون پرولاکتین، سندرم تخمدان پلی کیستیک. (PCOS) یائسگی زودهنگام، فیبروئید خوش خیم رحمی و چسبندگی لگنی

درمان ناباروری

روش های درمانی ناباروری

زمانی که مشخص شود ناباروری از سوی بانوان است می توان به روش های زیر درمان ناباروری را شروع کرد.

تحریک تخمک‌گذاری با داروهای باروری:

درمان ناباروری: درمان اصلی در زنانی که ناباروری آن‌ها ناشی از مشکلات تخمدانی است، مصرف داروهای باروری می‌باشد. این داروها باعث تخمک‌گذاری می‌‌شوند یا آن را تنظیم می‌کنند.

برخی از داروهای باروری عبارتند از:

هورمون تحریک کننده ی فولیکول (FSH) ،کلومیفن سیترات (کلومید)،گنادوتروپین یائسگی (HMG). متفورمین(گلوتوپاژ)،بروموکریپتین،هورمون آزاد کننده ی گنادوتروپین (Gn-RH).

بسیاری از دارو‌های باروری، شانس زن را برای دوقلو، سه‌قلو و چند‌قلو‌زایی افزایش می‌دهند. زنانی که با جنین‌های متعددی باردار هستند، در دوران بارداری مشکلات بیشتری دارند. جنین‌های متعدد خطر زایمان زودرس را به دنبال دارد. نوزادان نارس از نظر سلامتی و مشکلات رشدی در معرض خطر بیشتری هستند.

تلقیح داخل رحمی آی یو آی (IUI):

در این فرآیند اسپرم‌های سالم را در نزدیکی زمان تخمک‌گذاری (رهاسازی یک تخمک یا بیشتر از تخمدان)، مستقیماً داخل رحم می دهند. بسته به علل ناباروری،زمان بندی آی یو آی می‌تواند با چرخه‌ی طبیعی شما یا داروهای باروری هماهنگ شود.

فن‌آوری تولید ‌مثل کمکی (ART):

فن‌آوری تولید ‌مثل کمکی گروهی از روش‌های مختلف است که برای کمک به زوج‌های نابارور و نازا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش تخمک از بدن زن خارج می‌شود. سپس تخمک‌ها برای تولید جنین با اسپرم مخلوط و ترکیب می‌شوند سپس جنین‌ها دوباره در بدن زن قرار داده می‌شوند.

رحم اجاره ای:

زنانی که تخمدان دارند اما رحم ندارند، می‌توانند از رحم اجاره‌ای استفاده نمایند. از این روش می‌توان برای زنانی که به دلیل مشکل جدی سلامتی نباید باردار شوند نیز استفاده نمود. در این روش زن از تخمک خود استفاده می‌نماید. تخمک توسط اسپرم مرد بارور شده و جنین در داخل رحم حامل قرار می‌گیرد. حامل هیچ ارتباط ژنتیکی با نوزاد ندارد و هنگام تولد، نوزاد به والدین خود داده می‌شود.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید